Wysokie Tatry, ze Szczyrbskiego Jeziora przez Bystrą Ławkę – 20.07.2019 r.

Po serii wyjazdów na niezbyt wymagające górskie szlaki, czas na tatrzańskie wędrówki, co wyzwoli więcej wysiłku, ale zostanie nagrodzone radością obcowania z majestatem skalistych grzbietów i kamienistych turni sięgających obłoków. Uciekając od wakacyjnego tłoku panującego w okolicy Zakopanego (które również odwiedzimy, ale pod koniec września), udaliśmy się do Szczyrbskiego Jeziora, skąd można było wyruszyć na pokonanie pętli szlaków prowadzących dolinami Młynicką i Furkotną, z przejściem przez przełęcz zwaną Bystrą Ławką (Bystre sedlo). Spoglądając na mapę i ciekawy opis dostrzegamy wymuszoną bezpieczeństwem pokonania grzbietu masywu Furkota jednokierunkowość pokonania tej pętli, przebiegającej prawie w całości  za żółtymi znakami pieszego szlaku turystycznego. Obecnie to ograniczenie jest już nieaktualne. Autobus dojechał do centrum Szczyrbskiego Jeziora i tam na parkingu położonym w sąsiedztwie stacji kolejki tatrzańskiej (tzw. elektriczka) i placu manewrowego komunikacji autobusowej, pozostał na dziewięciogodzinny postój. W tym czasie można było pokonać sugerowaną trasę, lub zrealizować własny projekt spaceru. Wiele osób przy indywidualnym planowaniu wzięło pod uwagę koncepcję sierpniowego wyjazdu, którego celem (choć niekoniecznie dla wszystkich) mogą być Rysy. Wtedy dojedziemy pod stację „elektriczki” o nazwie Popradske Pleso, gdzie ma swój początek szlak podejściowy na Rysy, a autobus odjedzie na ten sam parking do centrum miasteczka. Pomocnym możne być rzut oka na obszerniejszy arkusz mapy. Szczegóły przejścia przez Bystrą Ławkę zostały udostępnione tutaj. Można było również tę koncepcję nieco zmodyfikować podchodząc w końcówce do Chaty Pod Soliskiem, a później niebieskim szlakiem zejść nad Szczyrbskie Jezioro (szczegóły tutaj). Jeżdżący z nami od lat zapewne pamiętają, że w 2013 roku zrealizowaliśmy identyczny projekt, co zostało udokumentowane postem na blogu KKTA. Zrodziła się jeszcze jedna koncepcja, szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy znają przejście przez Bystrą Ławkę. Jej kulminacyjnym miejscem była Przełęcz pod Osterwą, a wcześniej spacer u podnóża Gerlacha. Ten zamiar można zrealizować krótszą bądź dłuższą trasą wysiadając z autobusu w miejscowości Vysne Hagy lub Tatranska Polianka. Schodząc z Osterwy, odgałęzienie szlaku prowadziło na niezwykle urokliwy symboliczny cmentarz ofiar gór. Przed zejściem do Szczyrbskiego Jeziora interesujące miejsce stanowią okolice Popradzkiego Stawu, skąd bierze początek najciekawszy widokowo szlak czerwony.

Przed podjęciem decyzji o wyborze trasy, warto przejrzeć portale internetowe : Horska Zachranna SluzbaTatrzański Park Narodowy, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, by zapoznać się z komunikatami turystycznymi, prognozą pogody oraz telefonicznymi numerami ratunkowymi (HZS – 18 300, TOPR – 985) i aplikacjami na telefon komórkowy, mogącymi zaoferować skuteczną pomoc w sytuacjach zagrożenia.

Z Blachowni, z pod kościoła parafialnego przy ul. Sienkiewicza autobus odjedzie o godzinie 4.30. Szczegóły dotyczące powrotu ustalimy przed dojazdem na miejsce początku wędrówki.

Podobnie jak przy poprzednich wyjazdach w góry informuję, że KKTA oferuje jedynie logistyczne przygotowanie wycieczki, związane z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji w zakresie zagospodarowania dnia. Informujący o wyjeździe nie zapewnia opieki przewodnika turystycznego lub pilota, ani licencjonowanego opiekuna grupy. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, nie uczestnicząc w przedsięwzięciu mającym charakter imprezy instytucjonalnie zorganizowanej, a współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie ubezpieczenia, posiadania polisy i zakresu jej działania, pozostają w gestii własnych decyzji. Świadczący usługi transportowe obejmuje swoją polisą ubezpieczeniową pasażerów w zakresie świadczonej usługi. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestie pomocne przy wyborze opcji spaceru.  Można decydować się na indywidualny, autorski wariant, byleby zdążyć na umówiony czas i miejsce odjazdu autobusu.  Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające sprawną organizację czasu i efektywne poruszanie się w terenie. Zgłoszenie chęci uczestnictwa w wyjeździe jest równoznaczne ze znajomością treści tego wpisu, oraz z wyrażeniem zgody na przedstawione warunki.   Tym razem trasa prowadzi poza granicami Polski. W związku z tym, proszę pamiętać o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości. Wskazanym byłoby również wykupienie na ten dzień polisy ubezpieczeniowej, pokrywającej koszty ewentualnej akcji ratowniczej, którą korzystnie można zawrzeć sięgając tutaj. Wędrówka w wysokich partiach Tatr wymaga posiadania odpowiedniego wyposażenia turystycznego (obuwie, odzież, prowiant i napoje, sprawny telefon komórkowy) oraz dostosowania posiadanej odzieży do nagłej, drastycznej zmiany temperatury oraz obfitych opadów.

Wcześniejsze ustalenia dotyczące wyjazdu pozostają aktualne.

Dla korzystających z systemów turystycznej nawigacji satelitarnej GPS przygotowałem do pobrania ślady proponowanych tras oraz mapę kompatybilną z programami OruxMaps oraz TwoNav.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.