Spacer po Niskich Jesionikach – 18.04.2015

Niskie Jesionki to pasmo niewysokich wzgórz, pokrytych przeważnie lasami liściastymi, malowniczo wznoszących się ponad pola i pastwiska. Z rzadka można napotkać niewielką miejscowość, w której życie płynie leniwie, a jej mieszkańcy, jak się wydaje, są dość obojętni na pęd do nowinek i powiew europejskiego blichtru. W każdej z mijanych wsi zaniedbane, pewnie nie wykorzystywane do celów liturgicznych kościoły, kontrastowały z naszą, polską rzeczywistością. A przecież chrześcijaństwo dotarło do nas z tej ziemi. Takie obrazy Morawsko-Śląskiego Kraju Republiki Czeskiej towarzyszyły nam w drodze (ślad trasy, dane przejścia) z Huzovej do Horni Mesta. Już po pierwszych kilometrach spaceru dotarliśmy do ciekawego historycznie i widokowo renesansowego zamku w Sovincu. Mimo biletowanego wstępu, za rozsądną cenę można tam przez cały dzień raczyć się wieloma atrakcjami, nie ponosząc żadnej dodatkowej opłaty. Sokolnicy,  teatrzyk kukiełkowy, wnętrza muzealne z historycznymi pamiątkami, rzemieślnicze rękodzieło, wieża widokowa, gospoda piwna i wiele innych ofert przyciąga turystów do odwidzenia tego zakątka.  Można wybrać się do zamku z całą rodziną, bo dla każdego znajdzie się tam coś ciekawego. Z zamku leśne ścieżki doprowadziły do kolejnego interesującego miejsca na trasie wędrówki – Reszowskich Wodospadów.  W tym przyrodniczym rezerwacie niewielka górska rzeka Huntava wydrążyła w skalnym podłożu kanion,  tworząc urokliwe wodospady, progi i kaskady. To wymarzone miejsce dla fotografujących i tych, którzy poszukują obrazów dynamicznie żyjącej przyrody. Warto więc było spędzić dzień w krainie dotychczas nieznanej, gdzie akurat wiosna rozbudziła pierwsze kwiaty, przegoniła poranny śnieg i nieśmiałym słonecznym blaskiem, usprawiedliwiała swoje lenistwo, jakby tłumacząc się z naszego zdziwienia, że tutaj, bardziej na zachód i południe, powinna się była mocniej rozgościć.

sovinec_min

Zapominając, mam nadzieję, o zimowych trudach wędrówki, towarzyszących naszym poprzednim wyjazdom, zapraszam na wiosenny spacer po szlakach sudeckiego pasma Niskich Jesioników. Te wyższe (Hruby Jesenik) poznaliśmy już  bywając w okolicach Pradziada oraz Jesenika. Teraz udamy się na południowy zachód, przemierzając między innymi obszar Parku Przyrodniczego Sovinecko. Dojedziemy do miejscowości Huzova, skąd wyruszymy na ok. 19-to kilometrową trasę, kończącą się w miasteczku o nazwie Horni Mesto (mapa tutaj, z zaznaczoną przerywaną linią proponowaną trasą). Korzystając z tej mapy można z prawego menu otworzyć szkic wysokościowego profilu trasy. Z Huzovy za znakami niebieskiego szlaku turystycznego dojdziemy do historycznego grodu Sovinec . Stamtąd czerwonym do atrakcyjnych widokowo Reszowskich Wodospadów. Jak widać na tej opcji mapy, można wariantowo wybrać odcinek szlaku zielonego ( z dojściem od czerwonego niebieskim), prowadzący utwardzoną drogą wzdłuż brzegów rzeki Huntavy, ale omijający wieś Resov. Po przejściu wodospadów, zmieniając kolor szlaku na zielony, dotrzemy na skraj miejscowości Horni Mesto, gdzie po minięciu zalesionego terenu opuścimy szlak skręcając w lewo w nieoznakowaną, pierwszą utwardzoną drogę, prowadzącą do centrum .  Tam około 200 metrów na zachód od kościoła, w zatoce parkingowej będzie oczekiwał na nas autobus. Analizując i planując trasę spaceru można również skorzystać z tej mapy interaktywnej albo z tej.

Autobus jak zwykle wyruszy z Częstochowy, by dotrzeć pod kościół parafialny w Blachowni przy ulicy Sienkiewicza na godzinę 5.00. Godzinę powrotu ustalimy w drodze, sugerując  9 godzin czasu na wędrówkę. Tym razem wyjedziemy z Blachowni w kierunku Opola.

Tak, jak przy każdym wyjeździe w góry informuję, że KKTA przygotowuje i odpowiada jedynie za logistyczny aspekt wycieczki, związany z zapewnieniem transportu i przekazaniem niezbędnych informacji. Z formalnego punktu widzenia, wszyscy wyjeżdżamy indywidualnie, współdzieląc jedynie koszty przejazdu. Za bezpieczeństwo i konsekwencje związane ze zdarzeniami losowymi, każdy wyjeżdżający odpowiada osobiście. Kwestie posiadania dodatkowego ubezpieczenia i zakresu gwarancji polisy, pozostają w kompetencji osobistych wyborów i podejmowanych decyzji. Proponowane trasy stanowią jedynie sugestię, co do sposobu aktywnego zagospodarowania dnia. Opis zamieszczony na blogu oferuje informacje o odwiedzanej okolicy i praktyczne wskazówki ułatwiające poruszanie się w terenie. Można dowolnie wybrać inny, autorski wariant przejścia tak, aby zdążyć na umówiony termin i miejsce odjazdu autobusu w drogę powrotną. Wyjeżdżając, jak w tym przypadku za granicę RP, niezbędne jest posiadanie dowodu osobistego lub paszportu, a wskazane wykupienie na ten dzień turystycznej polisy ubezpieczeniowej.

sovinecko_min

Użytkownikom telefonów komórkowych z modułem GPS polecam mobilną aplikację Mapy.cz, którą dla platformy Android można pobrać bezpłatnie ze sklepy Play. Program funkcjonuje bez połączenia z internetem, ale warunkiem jest ściągnięcie na kartę pamięci (wybór opcji) pliku z mapą offline. Można pobrać mapy Czech i Słowacji. Po uruchomieniu tego programu w terenie i aktywacji  gps, będziemy dysponować doskonałą nawigacją turystyczną.

Dodatkowo, dla korzystających z oprogramowania TwoNav przygotowałem  do pobrania dwie mapy (spakowane w pliku zip) oraz plik ze śladem opisanej wyżej trasy w uniwersalnym formacie gpx.

Prognozę pogody dla odwiedzanej okolicy można śledzić tutaj.

Wszystkie wcześniejsze uzgodnienia związane z wyjazdem pozostają aktualne.

1 komentarz do “Spacer po Niskich Jesionikach – 18.04.2015

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.